ISU Logo

International Skating Union

Established 1892

The Official Home of
Speed * Figure * Synchronized * Short Track


Czech Skate 1999

Oct. 6 - 10, 1999
Ostrava, Czech Republic
Third Event of the 1999/2000 Junior Grand Prix

Junior Grand Prix Series Main Page

Organizer's Site

Pairs

Final Results

Pl. Name                                      Nation  TFP   SP  FS
                                       
1   Julia SHAPIRO / Alexey SOKOLOV             RUS    1,5   1   1
2   Larisa SPIELBERG / Craig JOERIGHT          USA    3,0   2   2
3   Megan SIERK / Dustin SIERK        	       USA    5,0   4   3
4   Elena RIABCHUK / Stanislav ZAKHAROV        RUS    5,5   3   4
5   Myriam CHIASSON / Jonathan POITRAS 	       CAN    7,5   5   5
6   Maria KRASILTSEVA / Artem ZNACHKOV         ARM    9,0   6   6
7   Josee-Lise COURCHESNE / Simon CANTIN       CAN    10,5  7   7


Men	

Final Results				

Pl. Name                      Nation  TFP    SP   FS
                               
1   Fedor ANDREEV               CAN   1,5    1    1
2   Lukas RAKOWSKI              CZE   3,0    2    2
3   Valery MEDVEDEV             RUS   5,5    5    3
4   Florian JUST                GER   7,0    6    4
5   Andrei LEZIN                RUS   7,5    3    6
6   Scott SMITH                 USA   10,0   4    8
7   Johnny WEIR                 USA   10,5   11   5
8   Johan SAND`HOMME            FRA   11,0   8    7
9   Jean-Michel DEBAY           FRA   14,0   10   9
10  Balint MIKLOS               ROM   14,5   9    10
11  Eiji IWAMOTO                JPN   15,5   7    12
12  James BLACK                 GBR   19,0   12   13
13  Filip STILLER               SWE   20,0   18   11
14  Michael GANSER              GER   20,5   13   14
15  Takashi UENO                JPN   23,0   16   15
16  Janez SPOLJAR               SLO   23,0   14   16
17  Tomas VERNER                CZE   26,5   19   17
18  Tomas SROM                  CZE   27,5   15   20
19  Marc Andre CRAIG            CAN   28,5   21   18
20  Daniel D'INCA               ITA   30,0   22   19
21  Andrey DOBROKHATOV          AZE   30,5   17   22
22  Michal LAJTAR               SVK   31,0   20   21
23  Peter NICHOLAS              AUS   34,5   23   23



Ladies		

Final Results			

Pl.	Name			Nation	TFP	SP   FS

1    Marianne DUBUC             CAN     3,5     3    2
2    Elizabeth KWON             USA     4,5     7    1
3    Utako WAKAMATSU            JPN     5,5     5    3
4    Ludmila NELIYDINA          AZE     8,0     4    6
5    Tamara DOROFEJEV           HUN     8,5     9    4
6    Arisa YAMAZAKI             JPN     10,0    6    7
7    Galina MANIACHENKO         UKR     10,5    1    10
8    Natalia RIZHIOVA           RUS     12,0    2    11
9    Annette DYTRTOVA           CZE     13,5    11   8
10   Svetlana TCHERNYSHOVA      RUS     15,5    21   5
11   Young-Eun CHOI             KOR     16,0    14   9
12   Zoya DOUCHINE              GER     17,0    8    13
13   Tiina WECKMAN              FIN     21,5    15   14
14   Lucie KRAUSOVA             CZE     22,0    20   12
15   Katalin SZAKAL             HUN     22,0    12   16
16   Stephanie ZHANG            AUS     22,0    10   17
17   Geraldine ZULINI           FRA     24,5    19   15
18   Paola PASETTO              ITA     25,5    13   19
19   Eva CHUDA                  CZE     26,5    17   18
20   Karin STEINER              AUT     29,0    18   20
21   Noemi BEDO                 ROM     30,0    16   22
22   Katjusa RADINOVIC          SLO     32,0    22   21
23   Selma DUIJN                NED     35,0    24   23
24   Gladys OROZCO              MEX     35,5    23   24
withdrawn:
     Veronika DIEWALD           GER            --   --

Ice Dancing	

Final Results					

Pl. Name                                      Nation  TFP   CD  OD  FD
                                        
1  Kristina KOBALADZE / Oleg VOIKO         	UKR   2,0   1   1   1
2  Julia GOLOVINA / Denis EGOROV          	RUS   4,0   2   2   2
3  Lucie KADLCAKOVA / Hynek BILEK         	CZE   6,8   5   3   3
4  Gloria AGOGLIATI / Alessandro ITALIANO 	ITA   7,6   3   4   4
5  Jessica VALENTINE / Matthew KOSSACK     	USA   9,6   4   5   5
6  Miriam STEINEL / Vladimir TSVETKOV     	GER   12,0  6   6   6
7  Roxane PETETIN / Mathieu JOST          	FRA   14,0  7   7   7
8  Elena SOLONNIKOVA / Evgeni POLISHCHUK   	UKR   16,0  8   8   8
9  Christie MOXLEY / Tom GAASBECK          	USA   19,0  9   9   10
10 Oksana GONCHARENKO / Sergei NOVITSKY    	RUS   19,4  11  10  9
11 Catherine PERREAULT / Charles A. PERREAULT   CAN   22,6  10  11  12
12 Hana RISKOVA / Tomas RYBANSKY           	CZE   23,0  12  12  11
13 Agnieszka DULEJ / Marcin SWIATEK        	POL   26,0  13  13  13
14 Nora KÖBER / Viktor DEVENYI            	HUN   28,4  15  14  14
15 Olga AKIMOVA / Andrey DRIGONOV         	UZB   29,6  14  15  15
16 Alexandra MARTIN / Daniel PRICE         	AUS   32,0  16  16  16


Synchronized Figure Skating Speed Skating Short Track
ISU Organization Chatrooms Message Boards Front Page

NETSCAPE LOGO MICROSOFT LOGO