click for site front page
The Official
Home Of

Speed Skating * Figure Skating * Synchronized Skating* Short Track Speed Skating

ISU Junior Grand Prix of Figure Skating - Pokal der Blauen Schwerter 2000 - Chemnitz, Germany

ISU Junior Grand Prix of Figure Skating Main Page

Official Site

Men

Final Results

Fi	Name			Nation	TFP	SP	FS

1	Stanislav TIMCHENKO	RUS	1,5	1	1
2	Evan LYSACEK		USA	3,0	2	2
3	Maxime DUCHEMIN		FRA	5,0	4	3
4	Andrei GRIAZEV		RUS	5,5	3	4
5	Karel ZELENKA		ITA	7,5	5	5
6	Gregory REVERDIAU	FRA	9,0	6	6
7	Maxim LIPPE		CAN	10,5	7	7
8	Bradley SANTER		AUS	12,0	8	8
9	Lukas RAKOWSKI		CZE	14,0	10	9
10	Alexander WOLF		GER	15,5	9	11
11	Marc Andre CRAIG	CAN	16,0	12	10
12	Frederik PAULS		GER	17,5	11	12
13	Shaun ROGERS		USA	20,0	14	13
14	Andrei DOBROKHODOV	AZE	20,5	13	14
15	Martin LIEBERS		GER	22,5	15	15
16	Bertalan ZAKANY		HUN	24,0	16	16
17	Vadim AKOLZIN		ISR	25,5	17	17
18	Visa TUOMINEN		FIN	27,0	18	18
19	Piotr ZAWADOWSKI	POL	28,5	19	19
20	Ales ZUNKO		SLO	30,0	20	20
21	Manuel SEGURA		MEX	31,5	21	21


Ladies

Final Results

Fi	Name			Nation	TFP	SP	FS

1	Kristina OBLASOVA	RUS	1,5	1	1
2	Sara WHEAT		USA	3,5	3	2
3	Tamara DOROFEJEV	HUN	4,0	2	3
4	Ye Bin MOK		USA	7,0	6	4
5	Anna JURKIEWICZ		POL	10,0	10	5
6	Christiane BERGER	GER	10,0	8	6
7	Carolina KOSTNER	ITA	12,5	11	7
8	Kristen AVIS		CAN	12,5	7	9
9	Kimena BROG-MEIER	SUI	13,0	4	11
10	Sarah WALDMANN		GER	14,5	5	12
11	Katharina HÄCKER	GER	16,5	17	8
12	Lucie KRAUSOVA		CZE	17,5	15	10
13	Roxana LUCA		ROM	19,5	13	13
14	Perrine PERRET		FRA	20,0	8	16
15	Chu-Hong LEE		KOR	22,0	16	14
16	Sanna REMES		FIN	24,0	18	15
17	Kati SIMOLA		FIN	25,0	14	18
18	Katalin SZAKAL		HUN	27,0	12	21
19	Sara FALOTICO		BEL	28,0	22	17
20	Leah Mae MORALA		CAN	29,0	20	19
21	Cornelia RAST		SUI	30,5	21	20
22	Ines PAVLEKOVIC		CRO	31,5	19	22
23	Katjusa RADINOVIC	SLO	35,0	24	23
24	Silvia VIDALES		ESP	36,5	25	24
25	Silvia Marcela RODRIGUEZ MEX	36,5	23	25
26	Anny HOU		TPE	39,0	26	26


Pairs

FinalResults

							TFP	SP	FS

1	Amanda MAGARIAN / Jered GUZMAN		USA	2,0	2	1
2	Svetlana NIKOLAEVA / Pavel LEBEDEV	RUS	2,5	1	2
3	Julia SHAPIRO / Dmitri KHROMIN		RUS	4,5	3	3
4	Sima GANABA / Amir GANABA		USA	6,0	4	4
5	Diana RISKOVA / Vladimir FUTAS		SVK	7,5	5	5
6	Claudia RAUSCHENBACH / Robin SZOLKOWY	GER	9,0	6	6
7	D'Ianey BRUNEAU / Clinton PETERSEN	CAN	10,5	7	7
8	Jenny-Lynn ARMSTRONG / Jonathan VEILLEUX CAN	12,0	8	8


Ice Dancing

Final Results

Fi	Name					Nation	TFP	CD	OD	FD

1	Tanith BELBIN / Benjamin AGOSTO		USA	2,0	1	1	1
2	Miriam STEINEL / Vladimir TSVETKOV	GER	4,0	2	2	2
3	Elena ROMANOVSKAYA / Alexander GRACHEV	RUS	6,0	3	3	3
4	Anna MOTOVILOVA / Denis EGOROV		RUS	8,0	4	4	4
5	Ilaria WEBSTER / Diego RINALDI		ITA	11,0	6	6	5
6	Sheri MOIR / Danny  MOIR		CAN	11,0	5	5	6
7	Laura SMITH / Andrew SMITH		USA	14,0	7	7	7
8	Anna ZADOROZHNIUK / Sergej VERBILO	UKR	16,4	9	8	8
9	Dominika POLAKOWSKA / Marcin TREBACKI	POL	17,6	8	9	9
10	Petra NEMETHI / Daniel GAL		HUN	20,0	10	10	10
11	Irina KOLESNICHENKO / Denis LATYSHEV	UKR	22,0	11	11	11
12	Holly HAMBROOK / Phillip POOLE		GBR	24,0	12	12	12
13	Kamilla SZOLNOKI / Dejan ILLES		CRO	26,4	14	13	13
14	Petra PACHLOVA / Petr KNOTH		CZE	29,4	16	15	14
15	Marina GALIC / Andrei GRIAZEV		BIH	29,4	15	14	15
withdrawn:
	Mandy KÄSTNER / Alexander GAZSI		GER		13	-	-


ISU Front Page